Haber

Aşure Buca’da dualara karıştı

Kardeşliğin ve merhametin simgesi olan aşure, Buca’da dualara karıştı. Buca Cemevi’nde düzenlenen ikramlara vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, burada bir konuşma yapan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Aşuremiz vücudumuza şifa, soframıza bereket, dertlerimize deva, hepimize helal olsun Allah lokmalarımızı kabul etsin, Hızır yoldaşımız olsun” dedi.

Buca’da Muharrem’de bir klasik haline gelen aşure ikramı, vatandaşların yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi. Etkinliğe İzmir İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Buca Kaymakamı Nedim Tunçer, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP Buca İlçe Başkanı Hacer Taş Gültepe, Alevi Kültür Dernekleri Buca Şube Başkanı Hüseyin katıldı Buca Cemevi’nde. Gökçe, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Aşure dağıtımının ardından sanatçı Vedat Gündoğdu sahne alarak sözler söyledi.

 

BAŞKAN KILIÇ KONUŞUYOR

Yüzlerce Bucalıyı bir araya getiren ikramda, protokolün katılımıyla aşure kazanları dualara karıştırıldı. Tören öncesi bir konuşma yapan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Kerbela Vakasının hâlâ dinmeyen bir acı olduğunu vurgulayarak, “Hz. İmam Hüseyin ve arkadaşlarının Kerbela çöllerinde öldürülmesi İslam tarihinin en acı sayfalarından biridir. Bu acı yanan yüreklerin acısı. Ama Yezidlerin zulmüne boyun eğmemenin de şerefidir” dedi.

Tüm acılara rağmen Alevi Bektaşi kültürünün barış, kardeşlik ve sevgi üzerine kurulu olduğunu söyleyen Önder Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hacı Bektaş-ı Veli, “Eline, beline, diline sahip çık” sözleriyle insan olmanın faziletini anlatırken, aslında dünyada barış içinde yaşayabilmenin en kıymetli gereklerini getirmiştir. Halkların değerlerini birbirinden uzaklaştırmaya çalışanlara, ait olduğu kimlikler nedeniyle fitne çıkarmaya çalışanlara tarih boyunca en güzel cevabı halkımız vermiştir. O yüzden tüm bunlara karşı “Bir olacağız, büyük olacağız, diri olacağız. Zulme her koşulda direnmek Kerbela’dan miras aldığımız bir gelenektir.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

dogansar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu