Haber

İspanya’da diktatör Franco’yu ananlara para cezası verilmesi için soruşturma başlatıldı

İspanya’da diktatör Francisco Franco’nun vefat yılı hasebiyle faşist kimi gruplarca başşehir Madrid’de organize edilen anma törenine katılanlara para cezası verilmesi amacıyla soruşturma başlatıldı.

Diktatör Franco’nun 20 Kasım olan vefat yılı hasebiyle kimi faşist kümeler, dün Madrid’de anma töreni düzenledi.

İspanyol hükümeti, Franco yanlısı sloganların atıldığı, faşist selamların verildiği ve diktatörlük dönemini yücelten sembol ve bayrakların kullanıldığı etkinliğe katılanlar hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yaklaşık 100 kişinin katıldığı Madrid’deki aktifliği organize edenlerin ortasında İspanyol Katolik Hareketi de bulunuyor.

Ülkede ekimde yürürlüğe giren Demokratik Hafıza Yasası gereği diktatör Franco devri (1936-1975) “yasa dışı” ilan edilirken diktatörlük ve onu yücelten tüm aksiyonlara 150 bin avroya kadar para cezası öngörülüyor.

İspanya’da söz konusu yasaya kadar diktatör Franco dönemini yüceltmekle ilgili herhangi bir yasal yaptırım uygulanmazken Madrid’de düzenlenen aktifliğe katılanların tespit edilmesi halinde 150 bin avroya kadar para cezaları alabilecekleri belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu