Haber

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Ömüraliyev, TDT Genel Sekreteri oldu

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Özbekistan’ın Semerkant kentinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üye ülke Cumhurbaşkanları 9’uncu Zirvesi’nde Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreterliğine atandı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in ev sahipliğinde düzenlenen zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comert Tokayev ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov katıldı.

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Bagdad Amreyev’in de yer aldığı doruğa eski Türkmenistan Devlet Lideri ve Ulusal Kurulu Halk Maslahatı Lideri Kurbankulu Berdimuhammedov ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban da iştirak etti.

TDT Devlet Liderleri, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev’i teşkilatın yeni genel sekreteri olarak atadı.

Ömüraliyev, 14 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’da TDT Sekretaryası Merkez Ofisi’nde düzenlenecek bölüm teslim merasimiyle misyonu, selefi Baghdad Amreyev’den devralacak.

Ömüraliyev; Belarus, Estonya, Letonya, Litvanya, İsrail ve Türkiye’de Kırgızistan büyükelçisi olarak vazife yaptı.

Kırgızistan’ın Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) daimi temsilci olarak da çalışan Ömüraliyev, Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı ile ülkesindeki kamu kuruluşlarında üst düzey görevlerde bulundu.

Ömüraliyev, “2022 yılının En Başarılı Büyükelçisi” seçildi, 2020 yılında TÜRKSOY “Cengiz Aytmatov” Madalyası, 2019 yılında “Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı 75. Yıl Madalyası”, 2018’de “Cengiz Aytmatov Uluslararası Kulübü’nün Özel Rozeti”, 2017’de “Bağımsız Devletler Topluluğu Onur Belgesi” ve 2006’da, “Kırgız Cumhuriyeti Onur Belgesi”ne layık görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu