Haber

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: ABD, Putin’i tasfiye etmekle tehdit ediyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Pentagon’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ortadan kaldırmakla tehdit ettiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, gündeme ilişkin Rus basınına değerli açıklamalarda bulundu. Rusya ile batı ülkeleri arasındaki nükleer hesaplaşmanın önümüzdeki yıl da devam edip etmeyeceğine ilişkin açıklama yapan Lavrov, “Bu soru öncelikle batılılara yöneltilmelidir. ABD ve genel olarak Batı’nın nükleer silahlarla ilgili propagandasını not ediyoruz. Bir yanda Rusya’nın Ukrayna’ya karşı nükleer silahları var.Silah kullanacağına dair anlamsız spekülasyonlar var.Rus siyasi liderliğinin açıklamalarıyla temas var.Ama gerçekte böyle bir açıklama yok.Biz tamamen farklı şeylerden bahsediyoruz. Batının ülkemizi tamamen kuşatma politikası son derece tehlikelidir.Nükleer güçler arasında doğrudan silahlı çatışmaya dönme riski vardır.Bir bakıma nükleer baskın emrini vermeye hazır olduğunu belirten açıklamalarda bulunmuştur.

“Rusya Devlet Başkanı’nın fiziksel olarak görevden alınması tehdidi var”

Başta ABD olmak üzere Batı’nın ve Batı’nın nükleer silahlar konusunda attığı adımların Pentagon’u daha da ileri götürdüğünü savunan Lavrov, “Ancak Washington daha da ileri gitti. Rusya Devlet Başkanı’nın fiziki olarak görevden alınması tehdidi esasen mesele. Burada. Birileri tarafından bu tür fikirler ortaya atılırsa, bu kişilerin bu tıbbi planların olası sonuçlarını çok iyi düşünmeleri gerekir” dedi.

“ABD-Rusya ilişkileri içler acısı durumda”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in NATO’ya Rusya’ya nükleer saldırı yapılması gerektiği mesajını verdiğini hatırlatan Lavrov, “Kiev’in orantısız provokasyonlarından bahsetmiyorum. Bu kabul edilebilir aralığın dışında. ABD’nin stratejik hedefi ve NATO müttefikleri ülkemizdir.Bunun değerli bir zayıflatma hatta yok etme olduğu artık kimse için bir sır değil.Rusya’nın rakipleri bu hedefe ulaşmak için pek çok şeye hazır.Biden yönetimi ile normal bir iletişim sürdürmek nesnel olarak imkansız. ülkemizin stratejik yenilgisini hedef ilan etti.İlişkiler içler acısı durumda.Yani Washington’un hatasıyla adeta donmuş durumda.Çatışmacı Rusya’nın tersine gidişatı giderek daha şiddetli ve kapsamlı hale geliyor.İlişkiler arasında kapsamlı temaslar gerçekleştirmenin zor olduğunu belirtti. Lavrov, Rusya ve ABD dışişleri bakanlarının, “Şu anda tam teşekküllü dışişleri bakanları üzerinden yapılıyor. ikili temasların gücü gitme uygulaması hakkında bir şeyler söylemek. Üst düzeyler de dahil olmak üzere çeşitli seviyelerde diyalogdan çekinmediğimizi defalarca vurguladık. Bu konuda ABD makamlarından anlamlı bir görüş alınmadı” dedi.

“Ya işini iyi yaparlar ya da Rus ordusu sorunu çözer”

Ukrayna’daki duruma ilişkin konuşan Lavrov, amaçlarının Rusya’ya yönelik tehditleri ortadan kaldırmak olduğunu söyledi. Bu konuda sorumluluğu Ukrayna yönetimine yükleyen Lavrov, bu sorunun Kiev tarafından çözülmesi gerektiğini aksi takdirde Rus ordusunun sorunu çözeceğini belirterek, “Düşmanlarımızın bölgedeki risklerine karşı uyarı yapmaktan geri durmuyoruz. Batı Ukrayna’da krizi tırmandırıyor.Çatışmaların süresine gelince top Ukrayna rejiminin arkasında ve arkasında.Bu anlamsız direnişi her an durdurabilirler.Bu malumdur.Yapılması gereken kolay.Onlar bu anlamsız direnişi her an durdurabilirler. Ya güzelce yapın ya da Rus ordusu bu sorunu çözecektir” dedi. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu